• reditelstvi@zsnezne.cz
Rok 2023/2024
Projektové aktivity na Gymnáziu Vincence Makovského v NMnM

Příspěvky našich účastníků, žáků 8. ročníku.

Výlet na gymnázium Vincence Makovského v Novém městě na Moravě

Dnes, v úterý 20. 2. 2024, měla naše třída a paní učitelka Machová možnost podívat se na novoměstské gymnázium. Náplň našeho výletu spočívala v seznámení se se základním programováním pomocí robotů mBot a vyzkoušení si programovat jednoduchý blokový jazyk.

Vyrazili jsme před koncem první vyučovací hodiny, tedy někdy okolo deváté hodiny dopoledne. Do Nového města na Moravě jsme se dostali pomocí linkového autobusu, který nás vysadil u nedaleké zastávky. Ze zastávky jsme kousek šli, tentokrát už k našemu konečnému cíli – Gymnázium Vincence Makovského. Vevnitř nás uvítala milá paní, která nás nakonec zavedla i do samotné učebny informatiky. Každý se posadil, kde mu to bylo příjemné. Ale myslím si, že většina žáků ze začátku věnovala svou pozornost, spíše velmi pohodlným židlím.  Po chvilce se už ale objevil ve dveřích pan učitel informatiky – Miloš Bukáček, který se nás od této chvíle ujmul. Bylo to prima, protože přístup pana učitele Bukáčka byl přátelský a vše se nám snažil vysvětlit. Nejprve jsme rozbalili mBoty a připojili je pomocí Bluetooth k tabletu. Na tabletu jsme zapnuli aplikaci, která měla schopnost ovládat robota. Mohli jsme si s ním jezdit po celé třídě, což nás bavilo nejvíc. Celkově jsme mohli nastavit u mBota různé funkce, jako ovládání jeho pohybů nebo měnění barvy a mnohem více. Nakonec jsme se všichni rozloučili a pan Bukáček pro nás připravil malé sladké překvapení.

A podruhé, v úterý 5. 3. 2024, jsme výlet s paní učitelkou Machovou zopakovali. Tentokrát už náš program byl trochu jiný. Spočíval ve vytvoření jednoduché mobilní aplikace v aplikaci App Inventor. Nejprve jsme se přes jejich školní notebooky přihlásili na náš Google účet. Pak jsme na noteboocích vytvářeli aplikaci “Zoo”, kde bylo cílem, “pohladit” dané zvířátko přes displej tabletu, které po pohlazení vydalo svůj charakteristický zvuk. Pak jsme ještě programovali pár dalších aplikací. Zaujal nás program, kde jsme převáděli daný text, který jsme řekli, na řeč a řeč na text. Občas jsme se trochu ztráceli, protože to vše pro nás bylo úplně nové, ale naštěstí s námi měla paní učitelka Machová a pan učitel Bukáček strpení a snažili se nám co nejvíce pomoct.

Myslím si, že mohu za celou třídu říci, že to byla super zkušenost, při které jsme se naučili zase něco nového. Tímto textem chci poděkovat paní učitelce Machové, která celý výlet zařídila, a doufám, že nás s ní čeká ještě hodně takových zážitků.

Mária Urbánková

Projektová aktivita na gymnáziu v Novém Městě na Moravě

Ve dnech 2. a 5. 3. 2024 se naši žáci 8. ročníku vydali na Gymnázium v NMNM. Kde jsme měli možnost vyzkoušet si programování pomocí robotů mBot. Společně s tímto robotem jsme se seznamovali a ukazovali si, jak a co vše se dá naprogramovat. Při další návštěvě jsme si naprogramovali svoji vlastní aplikaci. Jedna z aplikací, kterou jsme si vytvořili, byla mini ZOO. Stačilo zvířátko pohladit a vydalo zvuk, který dělá ve volné přírodě, jedna z dalších aplikací byl program, který převáděl text na řeč a řeč na text. Pan učitel Bukáček a paní učitelka nám ukázali spoustu dalších programovatelných aplikací. A po této návštěvě jsme se naučili zase trochu něco nového. Za to vše děkujeme paní učitelce Kristýně Machové, že nám tuto zkušenost umožnila.

Andrea Cacková, Majda Zobačová, Eliška Šišková, Šárka Mrkosová