• reditelstvi@zsnezne.cz
Rok 2023/2024
Babiččin dvoreček a dědečkova obůrka Licibořice

V úterý 25. 6. 2024 se žáci 3. – 5. ročníku vypravili na školní výlet na farmu ekologického hospodářství rodiny Blažkovy v Licibořicích, kde viděli, jaká domácí zvířata se chovala při chalupě či na statku za časů našich prababiček.  Při procházce mezi výběhy se s nimi seznámili, pohladili si je, nakrmili a také se dozvěděli, jaký užitek nám zvířata přinášejí. Na chvíli se z nich stali velcí hospodáři. Pomohli nanosit trávu, seno nebo slámu, napumpovali vodu, připravili krmení pro zvířata. Také si ve skupinách zahráli detektivní pátrací hru – Kdo ukradl zelí, kterou zdárně společně vyřešili. V retro muzeu, ale i ve staré kuchyni, uviděli, jak vypadal život na statku v minulosti. Na mnoho  exponátů si mohli sáhnout, některé si zkusili pojmenovat a jiné si vyzkoušet. V Dědečkově obůrce viděli koňské stáje a pastviny, kde se proháněli koně a hříbata. Na kraji lesa je přivítala lesní zvířata – daňci, mufloni, bažanti, které si prohlédli zblízka a krmili je. Překvapivě tu objevili i pštrosy, papoušky a pávy. Tento školní výlet se všem moc líbil.